راهنمای خرید فلش مموری و انتخاب بهترین فلش

در خرید فلش به چه نکاتی توجه کنیم؟

در این نوشته قصد داریم مشخصات یک فلش مموری خوب را با هم بررسی کنیم و با نحوه انتخاب فلش مناسب آشنا شویم تا خیلی سریع و راحت بتوانیم به سراغ گزینه‌ای برویم که پاسخگوی نیازهایمان است و تشخیص ویژگی های فلش خوب، دیگر برایمان چالش برانگیز نباشد.

در خرید فلش به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای خرید فلش خوب کافی است به ظرفیت فلش، رابط ها و پورت های آن و همچنین به کیفیت ساخت و استقامت فلش توجه نمایید. سرعت انتقال داده نیز از دیگر نکات مهم در خرید فلش می‌باشد. در ادامه با هم به بررسی هر یک از این موارد می‌پردازیم تا دیگر در هنگام خرید فلش سردرگم نباشیم و به راحتی متوجه شویم کدام فلش برای ما بهتر است.

ظرفیت فلش مناسب نیازتان

در حال حاضر انواع فلش مموری با ظرفیت‌های 8 گیگابایت، 16 و 32 گیگابایت، یا انواع فلش 64 گیگ و حتی 128 گیگ یا بیشتر در بازار یافت می‌شود و قطعاً اولین سؤالی که هر شخص پیش از اقدام به خرید فلش مموری باید به خود پاسخ دهد این است که کدام ظرفیت فلش برای او مناسب است؟

با راهنمایی گام به گام زیر شما می‌توانید ظرفیت فلش مناسب خود را انتخاب کنید:

1. کاربرد فلش مموری برای شما چیست.

به این موضوع فکر کنید که با فلش خود چه کارهایی می‌خواهید انجام دهید؟ آیا بیشتر به منظور انتقال اطلاعات از آن بهره می‌برید یا می‌خواهید برای مدت طولانی بعضی از فایل‌هایی با حجم بالا را روی آن نگهداری کنید؟ از آنجایی که انواع هارد اکسترنال برای حفظ و نگهداری اطلاعات ساخته شده‌اند، افراد معمولاً از فلش مموری ها برای انتقال فایل‌ها یا نگهداری موقت استفاده می‌کنند. به همین دلیل معمولاً نه فلش‌های با ظرفیت بسیار بالا، بلکه فلش‌هایی با ظرفیت حافظه متوسط بیشتر مورد استقبال مردم هستند.

2. حجم فایل‌هایی که می‌خواهید انتقال دهید را بررسی کنید.

می‌خواهید فیلم‌های سینمایی که دانلود کرده‌اید را با دوستتان به اشتراک بگذارید یا فایل‌های صوتی، پاورپوینت‌ها و PDF جزوات دانشگاهی‌تان را دست به دست کنید؟ در این مرحله خوب است به حجم اطلاعاتی که قصد دارید توسط فلش جا به جا کنید فکر کرده و ظرفیتی متناسب با آن را در نظر بگیرید.

3. ظرفیت‌های فلش را با ظرفیت گوشی خود مقایسه کنید.

در نهایت برای اینکه بتوانید با دید بازتری درباره ظرفیت حافظه مورد نیازتان تصمیم بگیرید، از یک معیار برای مقایسه استفاده نمایید. برای مثال ببینید حافظه داخلی گوشی شما چند گیگابایت است و چه میزان اطلاعات، از فیلم و عکس گرفته تا برنامه‌های متعدد توانسته‌اید روی آن ذخیره کنید. از همینجا می‌توانید متوجه شوید که برای مثال با خرید فلش 32 گیگ تا چه حد فضای ذخیره‌سازی خواهید داشت.

رابط فلش سازگار با دستگاه مورد نظر شما

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خرید فلش لازم است به آن توجه نمایید، نوع رابط فلش و سازگاری آن با دستگاه شماست. رابط فلش ها در دو نوع اصلی USB یا OTG ارائه می‌شوند. 

انتخاب فلش مموری مناسب

رابط‌های USB با انواع لپ‌تاپ و کامپیوتر سازگار هستند اما اگر می‌خواهید مطمئن شوید دستگاه دیجیتال مورد نظر شما از پورت USB پشتیبانی می‌کند کافی است به اطراف آن نگاهی بیندازید و پورت‌های ورودی آن را از نزدیک بررسی نمایید.

از سوی دیگر، رابط های OTG نوع نسبتاً جدیدی از رابط های فلش مموری هستند که به شما این امکان را می‌دهند که فلش را مستقیماً به گوشی یا تبلت خود که دارای درگاه Type-C یا Micro USB است متصل نمایید. در نهایت، حتماً دقت کنید که فلش OTG که خریداری می‌کنید از کدام نوع است تا برای درگاه Type-C گوشی خود، فلش با رابط Micro USB خریداری نکنید!

فلش دو طرفه یا فلش دو سر بهترین نوع فلش مموری
اما ممکن است با خود فکر کنید، من هم به رابط USB و هم Type C نیاز پیدا می‌کنم و انتخاب میان این دو گزینه برایتان ساده نباشد، در این صورت نوع خاصی از فلش مموری به کمک شما می‌آید: فلش دو طرفه یا فلش دو سر، به فلش‌هایی می‌گویند که از یک سمت دارای رابط USB بوده و از سمت دیگر OTG هستند، این نوع فلش مموری دست شما را در انتقال اطلاعات از گستره وسیعی از دستگاه‌ها باز می‌گذارد.

سرعت انتقال اطلاعات فلش مموری

به نظر شما بهترین فلش برای خرید، سریع ترین فلش نیز هست؟ تا به حال به اسم فلش های مختلف موجود در بازار دقت کرده‌اید؟ عددی که در عنوان یک فلش مموری، در کنار USB به چشم می‌خورد نماینده سرعت انتقال داده در آن فلش است. بنابراین USB 2.0 یا USB 3.0 و USB 3.1 نماینده رابط‌های متفاوت نیستند و همگی با دستگاه‌های دارای پورت USB سازگارند. تنها تفاوت آنها در سرعت جا به جایی فایل هاست. هرچه عددی که در کنار USB مشاهده می‌کنید بیشتر باشد، نشان دهنده سرعت بالاتر آن است.
اما در اینجا خوب است به شما یادآوری کنم، که سرعت بالاتر به معنی هزینه بیشتر نیز می‌باشد و اگر کار و برنامه‌های شما به گونه‌ای نیست که زیاد با انتقال فایل‌های سنگین از طریق فلش مموری سر و کار داشته‌باشید، ممکن است اصلاً نیاز نباشد برای خرید فلش مموری با سرعت بالاتر هزینه کنید و یک فلش USB 2.0 بدون هیچگونه مشکلی کارتان را راه بیندازد. در جدول زیر انواع فلش USB و سرعت انتقال داده در آنها را برای شما آورده‌ایم:
نوع فلشسرعت انتقال داده
USB 2.0تا 480 مگابایت بر ثانیه
USB 3.0تا 5 گیگابایت بر ثانیه
USB 3.1تا 10 گیگابایت بر ثانیه
USB 3.2تا 20 گیگابایت بر ثانیه
نکته دیگری که در انتخاب سرعت فلش خوب است در نظر داشته باشید، این است که برای انتقال اطلاعات با سرعت بالا لازم است علاوه بر فلش شما، پورت موجود در دستگاه مربوطه نیز از آن استاندارد پشتیبانی کند، بنابراین اگر برای مثال، فلش را جهت استفاده در محل کارتان می‌خواهید و سیستم شما دارای پورت USB 2.0 است، خرید فلشی با استاندارد بالاتر نمی‌تواند در بالا بردن سرعت انتقال داده‌‌ها کارساز باشد.

استقامت و کیفیت ساخت فلش مموری

ضد آب بودن، مقاومت در برابر شوک و ضربه و همچنین مقاومت در برابر گرد و غبار ویژگی‌هایی هستند که می‌توانید از فلش خود انتظار داشته‌باشید. هرچه باشد، در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که ارزشمندترین دارایی هر یک از ما اطلاعاتمان است. این اطلاعات از فیلم و عکس‌های خاطره‌انگیز خانوادگی‌مان را شامل می‌شود تا فایل‌های مهم کاری و درسی که اصلاً دوست نداریم از دستشان بدهیم. به همین دلیل بهتر است فلش با آسیب‌پذیری کمتر را برای خرید انتخاب کنیم.

قابلیت بازیابی اطلاعات حذف شده

بسیاری از افراد، بدون آینده‌نگری نسبت به خرید فلش مموری اقدام می‌کنند و پس از مدتی، هنگامی که به صورت اتفاقی بخشی از فایل‌هایشان از روی فلش پاک می‌شود با بی‌قراری در پی راهی برای بازیابی آن اطلاعات می‌گردند اما… (شما خودتان پایان داستان را حدس بزنید!). اما این اتفاق برای شما نخواهد افتاد، چراکه راز بازگرداندن اطلاعات پاک شده در خرید فلش مموری مناسب نهفته‌است و حالا شما آن را می‌دانید:

” برند سیلیکون پاور برند منتخب برای خرید فلش است. فلش های این برند از این جهت بهتر است که با کمک برنامه‌های اختصاصی SP Widget و Recuva به شما امکان بک آپ گرفتن از اطلاعات را می‌دهد و مانع از دست رفتنشان می‌شود.

سوالات پرتکرار

برای انتخاب فلش مموری مناسب خود لازم است، حجم فایل ها و درگاه ارتباطی سیستم‌هایتان را در نظر بگیرید. در مرحله بعد بررسی هزینه و برند فلش اهمیت بالایی دارد.

یک فلش مموری خوب، کوچک و قابل حمل است. ضد آب و مقاوم در برابر ضربه است و قابلیت رمزگذاری و امکان بازیابی اطلاعات پاک شده را دارد. همچنین در صورتی که حجم بالایی از اطلاعات را در طول روز منتقل می‌کنید، یک فلش USB 3.2 تهیه نمایید.

تنها تفاوت USB 2.0 و USB 3.0 در سرعت جا به جایی فایل هاست. سرعت انتقال داده در فلش های USB 3.0 بیشتر است و در نتیجه گران‌تر نیز هستند.

فلش دوگانه همان فلش دو سر یا فلش دو طرفه است که از یک سو دارای رابط USB و از سوی دیگر دارای رابط OTG می‌باشد. با خرید فلش دو طرفه شما می‌توانید به راحتی فلش مموری را مستقیماً به گوشی یا تبلت خود نیز متصل نمایید.

بله. بعضی از برندهای فلش مموری کیفیت ساخت بالاتر و امینیت بیشتری را ارائه می‌کنند. برای مثال فلش های برند سیلیکون پاور توسط برنامه SP Widget به یک فضای ابری متصل شده و مانع از دست رفتن اطلاعات شما می‌شود.

تازه ها