بهترین دستیار‌های شخصی برای گوشی‌های اندروید

دستیار صوتی اندروید

اپلیکیشن‌های دستیار شخصی مدتی است که طرفدارهای زیادی پیدا کرده‌اند. این اپلیکیشن‌ها معمولاً به صورت پیش فرض روی گوشی شما نصب هستند. سیری (siri) را می‌توان به عنوان اولین نسل از این نوع اپلیکیشن‌ها معرفی کرد که در زمان حضورش سر و صدای زیادی به پا کرده‌ بود. بعد از اپل، گوگل بی‌کار ننشست و اپلیکیشن حالا گوگل (Google now)  را منتشر کرد که امروزه با گسترده شدن این اپلیکیشن به نام دستیار گوگل یا Google Assistant شناخته می‌شود، گوگل همچنین در کنار این برنامه Google Home را نیز معرفی و وارد بازار کرد که برای خانه‌های هوشمند کارکردهای فراوانی دارد. اما اگر نمی‌دانید که دستیار شخصی گوگل یا به طور کلی دسیار صوتی اندروید چیست، بگذارید یک معرفی مختصری از آن‌ها داشته باشیم.

اپلیکیشن‌ دستیار شخصی چیست؟

دستیار صوتی اندروید چیست؟

یکی از موضوعات پرسر و صدا اخیر دنیای تکنولوژی استفاده از هوش مصنوعی (AI) در صنایع گوناگون و در زندگی روزمره تمام انسان‌هاست و شرکت‌های بزرگی چون گوگل و اپل در جدیدترین محصولات خود از این فناوری استفاده کرده‌اند تا راحتی و سرعت بیشتری را به زندگی شما عزیزان هدیه دهند. اکثر دستیارهای شخصی به صورت صوتی کار می‌کند و امکان دسترسی به برنامه‌ها و حتی وسایل هوشمند خانه‌یتان را بدون کوچک ترین تماسی برای شما فراهم می‌کنند؛ برای مثال، شما می‌توانید با گفتن عبارت “هی گوگل” ( Hey Google ) از دستیار گوگل خود بخواهید تا با کسی تماس بگیرد یا مورد خاصی را برای شما جست و جو کند. در ادامه به معرفی و بررسی پنج مورد از بهترین دستیار صوتی اندروید که می‌توان آن‌ها را در دستگاه‌های گوناگونی مانند انواع گوشی، ساعت هوشمند، اسپیکرها و… استفاده کرد، پرداخته‌ایم.

بهترین برنامه‌های دستیار شخصی برای اندروید:

• آمازون الکسا (Amazon alexa)

همانطور که از نام این دستیار گوشی مشخص است، الکسا متعلق به شرکت آمازون بوده که در ابتدا تنها در صورت داشتن دستگاه‌های این شرکت مانند آمازون فایر و آمازون اکو می‌توانستیم از آن استفاده کنیم، اما پس از گذشت مدت زمان کوتاهی و مواجه شدن این ربات دستیار با استقبال بی‌نظیر مردم، آمازون تصمیم گرفت آن را تبدیل به یک برنامه دستیار صوتی برای اندروید کند که روی هر گوشی اندرویدی قابل استفاده باشد.

شما با استفاده از دستیار صوتی الکسا می‌توانید تمامی وسایل هوشمند خانه‌تان را از راه دور کنترل کنید؛ برای مثال، چراغ ها را روشن و خاموش کنید یا از او بخواهید موسیقی و فیلم مورد علاقه‌یتان را پخش کند و در موارد بسیاری از او راهنمایی بگیرید تا با به روزترین اطلاعات موجود پاسخ شما را بدهد. 

• دستیار گوگل

Google Assistant تقریباً قهرمان بلامنازع برنامه‌های دستیار شخصی در اندروید است. دستیار گوگل دارای تعداد زیادی ویژگی بوده که شامل اصول اولیه، موارد پیشرفته‌تر مانند پیش‌بینی نیازهای شما، فعال‌سازی از هر نقطه، Google Now on Tap و موارد دیگر می‌شود. حتی با برخی از وسایل خانه هوشمند مانند چراغ‌های هوشمند نیز ادغام می‌شود. اگر دستگاه شما دارای خدمات Google Play است، احتمالاً این سرویس به صورت پیشفرض روی گوشی شما نصب بوده و فقط باید آن را فعال کنید.

• بیکسبی (Bixby)

بهترین دستیار صوتی اندروید

بیکسبی یکی از بهترین دستیار صوتی اندروید بوده که البته تنها در دستگاه‌های سامسونگ قابل استفاده است. عملکرد این ربات دستیار به طرز شگفت آوری خوب است؛ به طوری که، می‌تواند فرمان‌های صوتی را با دقت بالایی دریافت کند و در  صورت نیاز در وب به جست و جو آن بپردازد. همچنین، از تمامی برنامه‌های قابل دانلود در Google Play پشتیبانی می‌کند و امکان کنترل لوازم خانگی سامسونگ از راه دور را نیز برای شما فراهم می آورد. جالب است بدانید این دستیار صوتی با چنین قابلیت های عالی ای رایگان در دسترس عموم قرار گرفته است. 

• DataBot

DataBotیک برنامه دستیار شخصی کمی‌بالاتر از حد متوسط است که می‌تواند پلتفرمی‌های بسیاری را پشتیبانی ‌ کند و علاوه بر موارد اولیه‌ای که هر دستیار شخصی‌ای دارد یک ربات چت آنلاین نیز در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید از آن علاوه بر جست و جوهای معمول هر چیز دیگری بخواهید، حتی می‌توانید از او بخواهید برای شما جوک و معما بگوید. این دستیار صوتی به صورت رایگان در دسترس همه قرار گرفته است اما برای استفاده از قابلیت‌های خاص آن باید پرداخت درون برنامه‌ای  انجام دهید.

• دستیار صوتی Microsoft Cortana

بهترین دستیار صوتی

همانطور که از نام دستیار صوتی مشخص است، کورتانا توسط شرکت مایکروسافت توسعه یافته است. این برنامه ابتدا به عنوان یکی از ویژگی‌های کلیدی سیستم عامل ویندوز معرفی شد، اما پس از آن به عنوان یک ربات دستیار در گوشی‌های اندروید توسعه یافت. کورتانا از  دستورات نوشتاری و صوتی به صورت همزمان پشتیبانی می‌کند. یعنی شما می‌توانید با گفتن عبارت “هی کورتانا” آن را فعال کنید یا شروع به چت کردن با این دستیار  گوشی کنید.

این برنامه امکاناتی چون اتوماسیون وظایف و یادآوری‌هایی که در گوشی خود تعریف کرده‌اید را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد، همچنین در هنگام رانندگی بهترین و سریع ترین مسیرها را به شما پیشنهاد می‌دهد، این دستیار گوشی از برنامه Microsoft 365 پشتیبانی می‌کند که می تواند در بهینه سازی ایمیل‌ها و کارهای خارج از خانه به شما کمک کند. از برجسته‌ترین خدمت‌هایی که این دستیار صوتی به شما می‌کند، دانستن کارها و فعالیت‌های مورد علاقه شماست که همیشه شما از جدیدترین اخبار در خصوص آن‌ها با خبر می‌کند.

اپلیکیشن‌های لیست انجام کار

دستیار هوشمند اندروید

اپبیکیشن‌های لیست انجام  و مدیریت کارها، بسیار مشابه برنامه‌های دستیار شخصی هستند. با این اپلیکشین‌ها می‌توانید به خود یادآوری کنید که کارها را انجام دهید، کارها را برای تاریخ بعدی برنامه ریزی کنید، یادداشت اضافه کنید و حتی به تقویم دسترسی داشته باشید. یکی از این‌ها به همراه یک برنامه آب و هوا و جستجوی گوگل و شما همان تجربه اولیه را دارید. بدیهی است که یکپارچه سازی خانه هوشمند و برخی از وظایف پیچیده تر را دریافت نخواهید کرد. با این حال، کسانی که آن چیزها را نمی‌خواهند، می‌توانند بیشتر بقیه تجربه را با برنامه‌های دیگر تکرار کنند. Todoist، TickTick و Gtasks گزینه‌های خوبی هستند.

پرسش‌های پرتکرار در مورد دستیار شخصی گوشی‌های اندروید

اپبیکیشن‌های لیست انجام  و مدیریت کارها، بسیار مشابه برنامه‌های دستیار شخصی هستند. با این اپلیکشین‌ها می‌توانید به خود یادآوری کنید که کارها را انجام دهید، کارها را برای تاریخ بعدی برنامه ریزی کنید، یادداشت اضافه کنید و حتی به تقویم دسترسی داشته باشید. یکی از این‌ها به همراه یک برنامه آب و هوا و جستجوی گوگل و شما همان تجربه اولیه را دارید. بدیهی است که یکپارچه سازی خانه هوشمند و برخی از وظایف پیچیده تر را دریافت نخواهید کرد. با این حال، کسانی که آن چیزها را نمی‌خواهند، می‌توانند بیشتر بقیه تجربه را با برنامه‌های دیگر تکرار کنند. Todoist، TickTick و Gtasks گزینه‌های خوبی هستند.

1. بهترین دستیار‌های شخصی برای گوشی‌های اندروید کدامند؟

الکسا،‌ دستیار گوگل و بیکسی بهترین دستیار‌های شخصی و صوتی برای گوشی‌های اندرویدی می‌باشند.

2. دستیار گوگل روی چه گوشی‌های نصب می‌شود؟

اگر گوشی شما از گوگل پلی پشتیبانی کند این برنامه روی گوشی شما نصب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید