خانه هوشمند چیست؟ | ویژگی‌های خانه هوشمند

خانه‌های هوشمند بدون شک یکی از بهترین نتایج پیشرفت تکنولوژی برای صاحبان خانه است. هیچ چیز آرامش‌بخش‌تر از دانستن این موضوع نیست که همه سیستم‌های شما برای کارایی بهینه‌سازی شده‌اند، بدون اینکه مجبور باشید همه چیز را نظارت کنید.

اگر با خانه‌‌های هوشمند آشنا نیستید و نمی‌دانید که به چه نوع خانه‌‌هایی هوشمند می‌گویند، ما شما را با این نوع از خانه‌های مدرن آشنا می‌کنیم! ابتدا، اجازه دهید قبل از اینکه ویژگی‌های یک خانه هوشمند را برای شما معرفی کنیم،‌ به طور مختصر یک توضیح کوتاه درمورد خانه‌های هوشمند به شما بدهیم و سپس به بیان ویژگی‌های یک اسمارت هوس بپردازیم.

 

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند خانه‌ای است که با سیستم‌های اتوماسیون ساخته شده است که به افراد امکان می‌دهد نور، امنیت، سرگرمی و غیره را از راه دور از طریق تلفن یا رایانه کنترل کنند. اکنون چندین سیستم هوشمند به کمک هوش مصنوعی خانه‌‌های اسمارت آمده‌اند. همه‌ی این‌ها برای اضافه کردن تشخیص‌های هوشمند و تشخیص الگو برای بهینه سازی بهتر انواع مصرف در خانه،‌ آرامش بیشتر شما و کم کردن هزینه‌هایی مثل آب و برق است.

 

ویژگی‌های یک خانه هوشمند:

در این بخش ما به مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک خانه‌ هوشمند دارد و موارد ضروریی که برای یک خانه هوشمند نیاز است می‌پردازیم تا شما بیشتر با این نوع از خانه‌ها آشنا شوید. پس تا انتهای مقاله با ما باشید.

 

 مصرف هوشمند انرژی

داشتن یک سیستم هوشمند که مصرف انرژی را پایش و بهینه می‌کند، دارای طیف وسیعی از مزایای است. نه تنها به مصرف منظم شما پایداری می‌بخشد، بلکه مدل سازی کارآمد آن به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های انرژی را کاهش دهید. این ویژگی فوق‌العاده یک ویژگی خوب برای شما و محیط زیست است!

 

 تشخیص هوشمند و مدیریت آب

نشت و هدر رفتن آب تهدید دیگری برای کیف پول شما، نگهداری از خانه و محیط زیست است. خانه هوشمند شما باید دارای یک سیستم هوشمند باشد که بتواند فورا نشت‌ها را شناسایی کند، از طریق پیام‌های هشدار به شما اطلاع دهد و در صورت نیاز به طور موقت آب را قطع کند تا از هدر رفت بیشتر آن جلوگیری کند.

هشدار دستگاه باعث می‌شود تا شما اقدامات به موقع تعمیرات را ترتیب دهید یا اینکه بدانید که برای رفع مشکل نیاز به عجله چندانی نیست چرا که مشکل چندان حاد به نظر نمی‌رسد. یکی از ابزار‌هایی که باعث می‌شود تا در انواع مصرف بتوانید صرفه جویی کنید Shield Management Tantiv4 است که یکی از بهترین سیستم‌های مدیریت انرژی برای خانه‌های هوشمند است و به شما کمک می‌کند تا هزاران دلار پول کمتری بابت انرژی بپردازید. همچنین مزایای زیست محیطی کاهش هدر رفت آب وجود دارد که با توجه به تغییرات اقلیمی بسیار مهم است.

 

 سیستم امنیتی

شما باید یک سیستم امنیتی کاملاً خودکار در خانه هوشمند خود داشته باشید تا ایمنی خود را افزایش دهید و هشدارهای به موقع برای فعالیت‌های مشکوک دریافت کنید، حتی زمانی که خارج از خانه هستید. این به شما کمک می‌کند تا به مقامات مربوطه اطلاع دهید تا مطمئن شوید خانه و اعضای خانواده شما در امان هستند.

 

 تشخیص دود و هشدار

تشخیص به موقع دود و آتش می‌تواند تفاوت قابل توجهی در ایمنی خانه شما ایجاد کند. سیستم به طور خودکار به شما هشدار می‌دهد و در صورت آتش سوزی آبپاش‌ها را به کار می‌گیرد تا گسترش را کاهش دهد. تشخیص دود سمی، یکی از ویژگی‌های ویژه مدیریت Shield Tantiv4 است که به سرعت به شما اطلاع می‌دهد. هشدارها به شما کمک می‌کند تا زمانی که آتش‌نشانی یا مقامات مربوطه مشکلات آتش‌سوزی یا دود را برطرف نکنند، به محل امن منتقل شوید.

 

اتوماسیون خانگی

در نهایت، خانه هوشمند شما بدون اتوماسیون خانگی ناقص است. اتوماسیون خانگی به شما این امکان را می‌دهد که سرگرمی، روشنایی، لوازم الکتریکی و غیره را از راه دور کنترل کنید تا به شما کمک کند کارایی را به برنامه خود اضافه کنید. سیستم شما در شب چراغ‌ها را خاموش می‌کند، بنابراین لازم نیست نگران هدر رفتن انرژی باشید.

می توانید سیستم خود را خودکار کرده و آن را طوری برنامه ریزی کنید که روال‌های دلخواه شما را دنبال کند. در نتیجه، متوجه می‌شوید که با یک فنجان قهوه داغ از خواب بیدار می‌شوید، آب گرم آماده برای دوش گرفتن دارید و در حالی که برای کار آماده می‌شوید به اخبار گوش می‌دهید.

 

بعضی از ویژگی‌های اتوماسیون خانگی: 

ورودی درب اتومات

صدای زنگ در را شنیدی؟ چرا زحمت رفتن تا دم در؟ فقط تلفن خود را باز کنید، به دوربین نگاه کنید، با استفاده از تلفن هوشمند هوشمند خود با بازدیدکننده صحبت کنید و دسترسی را کنترل کنید. بهترین بخش این ویژگی هوشمند این است که می‌توانید دسترسی را حتی زمانی که در خانه نیستید کنترل کنید. هر زمان که زنگ در را خانه شما را بزنند. یک اعلان به طور خودکار به تلفن یا ساعت هوشمند شما ارسال می‌شود. بنابراین مشکلاتی مثل رفتن مهمان یا رفتن پستچی قبل از اینکه در را باز کنید نخواهید داشت.

 

تلویزیون موتوری

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار محبوب این روز‌ها سیستم تلویزیون موتوری است. تلویزیون‌ها هر روز بزرگتر و هوشمندتر می‌شوند که همین موضوع باعث شده تا اغلب مردم آنها را با طراحی داخلی خود ناسازگار ببینند. به همین دلیل، آنها انتخاب می‌کنند که تلویزیون خود را با استفاده از جک‌‌های مربوط به تلویزیون حرکت دهند و آنها را در تخت یا کابینت تلویزیون پنهان کنند. بنابراین می‌توانید آنها را مخفی نگه دارید و هر زمان که بخواهید با استفاده از یک کنترل از راه دور یا یک اپلیکیشن در گوشی خودتان تلویزیون را بیرون بیاورید.

 

جارو شارژی هوشمند

شما بیرون از خانه هستید و مهمانی خبر می‌دهد که در راه خانه شماست و کف خانه شما اصلا تمیز نیست و نیاز به تمیز شدن فوری دارد! شما چه کار می‌کنید؟ یا باید خودتان را به سرعت به خانه برسانید و شروع به تمیز کردن کف و فرش خانه‌ی خود کنید یا اینکه می‌توانید به راحتی به جارو شارژی هوشمند خود دستور دهید تا کف خانه‌ی شما را برق بی‌اندازد.

 

کنترل روشنایی

از زمان شروع ایده خانه هوشمند، کنترل روشنایی همیشه ویژگی اصلی بوده است. اکنون مردم دیگر فقط به روشن و خاموش کردن چراغ‌ها با استفاده از یک برنامه یا کنترل از راه دور راضی نیستند، در عوض مردم به دنبال سیستم روشنایی هوشمند هستند. با استفاده از این چراغ‌های هوشمند می‌توانید رنگ‌ها را بر اساس روحیه خود تغییر دهید و آنها را برنامه ریزی کنید. اگر هنگام تماشای فیلم نیاز به نور خاصی دارید، می‌توانید یک صحنه نورپردازی برای زمان فیلم ایجاد کنید و صحنه را با استفاده از برنامه یا صدای خود فعال کنید.

 

دستیار‌های خانه هوشمند؟‌

برای اینکه بتوانید به راحتی خانه‌های هوشمند خود را مدیریت کنید یک سری ابزار وجود دارد که باید از آنها استفاده کنید. ابزار‌هایی مثل الکسا که شرکت آمازون آن را تولید می‌کند،‌ دستیار گوگل یا Google Assistant و Apple HomeKit که با استفاده از یک کدام از این‌ها می‌توانید خانه هوشمند خود را به راحتی مدیریت کنید.

 

 پرسش‌های پرتکرار درمورد خانه‌های هوشمند

 خانه هوشمند چیست؟

اصطلاح خانه هوشمند به خانه معمولی اشاره دارد که لوازم خانگی، روشنایی و وسایل الکترونیکی آن به اینترنت متصل است تا امکان نظارت و مدیریت از راه دور را فراهم کند. صاحب خانه از راحتی ایمن سازی، بهره برداری و نظارت بر خانه خود حتی از جای دیگر دنیا لذت می‌برد و خیالش بابت خانه‌ی خود جمع است.

آیا باید کل خانه خود را هوشمند کنم؟

هوشمند کردن کل خانه شما ضروری نیست. ابتدا باید همه گزینه‌های خود را اولویت بندی کنید و سپس تصمیم بگیرید که آیا در یک شبکه اتوماسیون خانگی در مقیاس کامل سرمایه گذاری کنید یا در ابزارهای هوشمند جداگانه.

اگر می‌خواهید کل خانه خود را خودکار کنید، راه‌حل‌های زیادی برای اتوماسیون خانگی وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید که شامل لوازم خانگی، دستگاه‌های کنترل آب و هوا، کنترل دسترسی و عناصر امنیتی، فناوری سرگرمی، کنترل‌های روشنایی و ابزارهای مدیریت انرژی می‌شود. همچنین، لازم نیست تمام وسایل خانه هوشمند مورد نیاز خود را با یک بار خرید بخرید. برای کمک به ماندن در بودجه برنامه ریزی شده، می توانید خرید خود را در مراحل مختلف برنامه ریزی کنید.

مهم نیست که چگونه قصد خرید سیستم‌ها یا دستگاه‌های اتوماسیون خانگی را دارید، همیشه مطمئن شوید که دستگاه‌های خود را با دقت انتخاب می کنید زیرا همه دستگاه‌ها سازگار نیستند. باید بررسی کنید که دستگاه‌ها یا سیستم‌هایی که می خواهید بخرید واقعاً با هم کار می کنند.

 آیا خانه‌های هوشمند را می توان هک کرد؟

آسیب پذیری خانه هوشمند در اتصال آن به اینترنت است. هر دستگاه خانه هوشمندی که قادر به اتصال به اینترنت باشد، پتانسیل هک شدن، دسترسی از راه دور و در بسیاری از موارد حتی توسط کاربران خارجی را دارد – درست مانند هر وب سایت یا رایانه‌

خانه هوشمند چقدر ایمن است؟

مانند هر دستگاه متصل به اینترنت، خانه‌های هوشمند در معرض خطر هک شدن هستند. هر دستگاه متصل هنگام استفاده به برنامه مربوطه خود اطلاع می‌دهد و اثر انگشت دیجیتالی را به روتر ارسال می‌کند. هکرهایی که روتر شما را زیر نظر دارند می‌توانند از برنامه روزانه شما مطلع شوند و فیلم‌ها،‌ تصاویر شما یا نقشه‌های خانه شما را مشاهده کنند.

بزرگترین خطر خانه هوشمند چیست؟

علیرغم سهولتی که دستگاه‌های امنیتی خانه هوشمند برای محافظت از خانه‌ها در برابر سرقت، آسیب یا تصادف فراهم می‌کنند، دستگاه‌های خانه هوشمند خطر کاهش امنیت داده‌های شخصی را نیز ایجاد می‌کنند. یک پروژه تحقیقاتی در سال 2021 نشان داد که خانه‌های هوشمند معمولی در برابر تعداد زیادی از حملات داده آسیب پذیر هستند.